Mimari Ferforje

Mimarı Ferforje

Mimarı ferforje modellerinden aynı zamanda basınca vermiş olduğu tepkime ve çekme mukavemeti sayesinde dekoratif mandallar, kapılar, direkler ve yapısal kirişler gibi ürünler olarak kullanımaktadır.

Ferforje mimarisinin kullanımı 18. yüzyıldan itibaren başlamış olup günümüze kadar gelmektedir. Ferforje malzemesinin lifli ve düşük karbon içeriğine sahip olması onun dökme demirden çok daha saf bir demir formu olmasını sağlamıştır.

Ferforje mimarisinin altın çaği 18. yüzyılın ortalarında başlamış ve 19. yüzyılda viyadükler, demiryolu, demiryolu köptüleri ve benzeri  büyük mimari mühendislik projelerinin mazelemerinin gerilme gücüneden yararlanılarak kullanılmıştır.

Orta çağdan itibaren demir, binaların dış dekorasyonunda uygun hale getirilerek kullanılmaya başlanmıştır.

Özellikle, Fransa da dekoratif demir balkonlar, merdiven korkulukları, kullanılmaya başlandı,  ispnayada katedrallerin dış cephesinin tamamında ferforje kullanıldı, ingilterede ise demir yolu köprülerinde kullanılmaya başlayan ferforje, mimarisinede dekoratif balkon korkulukları olarak giriş yaptı. Kısacası ferforje, tüm dünya da mimari olarak en üst seviyelere gelmeyi başarmış bir materlayldir. Dünden bugüne mimari alanda halen ferforje kullanılmaktadır. Geçmişten gelen etkiyle birlikte ferforje daha zamansız bir hal almış, hem geçmişi hem günümüzün modern tasarım anlayışını mimariye taşımayı başarmıştır.

Mimari Ferforje Modelleri

yükleniyor...
daha fazla yükle

Mimari ferforje ihtiyacınız mı var?