Ferforjenin Tarihi

Ferforje demirin ısıtılarak dövülmesi ile elde edilen bir metal türüdür. Bilinen en eski metal eşyalar bu teknikte üretilmiştir. Dolayısıyla ferforjenin insanlığın medeniyete adım attığı ilk günden beri kullanıldığını söylemek doğru olacaktır. Demir çağından günümüze ulaşmış çok az kalıntı söz konusu olsa da demir madeninin milattan önce 3000 ile 5000 yılları arasında kullanıldığı yönünde arkeolojik ispatlar söz konusudur. Bu noktada somut verilerin elde edilememesinin sebebi; demirin doğaya karışma hızının oldukça hızlı olmasıdır.

Demir bir madendir. Buna da insan vücudunda dahi bir yapı taşı olarak bulunur. Dolayısıyla doğada hızlı biçimde dönüşen bir inorganik materyal olarak tanımlanır. Ferforje demirin konsantre formudur. Demir madeninin çok yüksek ısılarda konsantre edilmesi ile elde edilir. Geçmişte yüksek teknolojiler kullanılmadığı dönemlerde, ferforje imalatı Demir´in fırınlarda ısıtılarak dövülmesi ile gerçekleşirdi. Filmlerde kılıç döven demirci ustaları esasında ferforje üretmektedir. Yani ferforje belki de sanat alanında kullanılan en eski materyal olarak tanımlar. Kil ve toprakla birlikte tarihin en eski görsel eserleri bu materyalden üretilmiştir.

Hititlerden günümüze 

Anadolu medeniyetlerinin en eskilerinden olan sümerler ve Hititler döneminde demir aktif biçimde kullanılmıştır. Zaten bu medeniyetlerin diğer medeniyetlere karşı elde ettiği üstünlüğün de demiri işleme kabiliyetlerinden kaynaklandığı belirtilir. Zaman içerisinde Mısır, yunan ve Pers medeniyetlerine de yayılan Demir işçiliği; kısa sürede asya ve Avrupa´nın geri kalanına da yayılmıştır. Günümüzdeki formuna en yakın demir kullanımı; ilk çağlarda roma İmparatorluğu döneminde görülmüştür. İmparatorluk demirden yenilmez savaş araçları üretmeyi başarmış ve çok geniş bir alana hükmedebilmiştir.

Türk uluslarının demir ile tanışması noktasında ise kesin bir veriye ulaşabilmek mümkün değildir. Atilla döneminde dahi savaş aracı olarak Demir´in kullanıldığını biliyor olsak da, bunun öncesinde Asya´ya Demir işçiliği ne zaman geçtiğini tam olarak tespit edebilmek mümkün değildir.

Bu noktada belirtmek gerekir ki; yukarıda bahsettiğimiz Demir ve demir işçiliği kavramları ferforje ile aynı anlama gelmektedir. Geçmişte Demir´in biçimlendirilmesi için ateşte ısıtılıp dövülmesi yani konsantre edilmesi genel-geçer bir uygulamaydı. Yani aslında üretilen tüm metal ürünler birer ferforje ürünüydü. Ferforje günümüzde, modern Sanayi Ekipmanları ile konsantre edilip, forma kavuşturulan bir metaldir. Yani artık Demir´in elle dövülmesi neredeyse hiç kullanılmayan bir yöntemdir. Biçimlendirme safhasında gelişmiş ekipmanlar kullanılır ve gerekli olması halinde ince işçilik yine çok eski zamanlarda olduğu gibi elle yapılır. Ancak ferforje için her dönemde el işçiliği olmaksızın tasarıma dönüştürülemeyen ürünler olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Ferforje İletişim

Ferforje üretimi, tasarımına mı ihtiyacınız var?